• Anasayfa
  • Genel
  • Yurt İçin / Alemdar Mustafa Paşa pdf

Yurt İçin / Alemdar Mustafa Paşa pdf

789

Yurt İçin / Alemdar Mustafa Paşa pdf

Bir Yeniçeri oğlu olan Alemdar Mustafa Paşa tahta çıkardığı II. Mahmut saltanatında üç ay on sekiz gün sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.
Osmanlının Batı devletlerinden geri kaldığını, bunun sonunun hiç iyi olmayacağını düşünerek İstanbul’a gelen Alemdar Mustafa Paşa, yenilikçi olarak bilinen III. Selim’i tahta geçirmeyi istedi. Ancak III. Selim katledildi ve II. Mahmut tahta çıkarıldı.
II. Mahmut, Alemdar Mustafa Paşa’yı sadrazam olarak atadı. Sadrazamın yaptığı yenilikler başta askeri kesim olmak üzere hemen herkesi rahatsız etti.
1808 yılında Alemdar Vakası olarak biline Yeniçeri ayaklanması sırasında kendisiyle birlikte altı yüzden fazla Yeniçeriyi öldürdü.
BU kitap Osmanlı’nın nasıl bir çıkmaza sürüklenmeye başladığını, başta din adamları olmak üzere devlet erkânı ile askeri yöneticilerin yeniliğe ve gelişmeye nasıl ve neden karşı çıktığını okurken yaşanan olayların bugün bile geçerli olduğunu okuyunca hayret edeceksiniz.
 

Yurt İçin / Alemdar Mustafa Paşa isimli 96 sayfadan oluşan kitap ; Hayrettin Ziya Taluy tarafından yazılmış ve DORLİON YAYINEVİ yayınevinin 03.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.


Yurt İçin / Alemdar Mustafa Paşa pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?