• Anasayfa
  • Siyaset
  • Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri Dış Politika, Güvenlik ve Ekonomi pdf

Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri Dış Politika, Güvenlik ve Ekonomi pdf

789

Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri Dış Politika, Güvenlik ve Ekonomi pdf

Basra Körfezi binlerce yıldır jeopolitik ve jeoekonomik anlamda önemi hiçbir politik güç tarafından göz ardı edilemeyen yeryüzündeki stratejik konumu en yüksek olan bölgelerden biridir. Bu nedenle, gerek geçmişte gerekse günümüzde küresel siyaset açısından oldukça önemli bir konuma sahip olmaktadır. Basra Körfezinin Batı ve Doğu deniz ticaretinin en önemli duraklarından birisi olması, bölgenin farklı dini ve etnik yapıları içinde barındırması ve dünyadaki hidrokarbon enerji kaynaklarının büyük bir kısmına sahip olması uluslararası politikada bölgenin dikkat çekmesini sağlamıştır. Ayrıca, Basra Körfezini çevreleyen İran, Irak, Suriye, Yemen, Filistin, Mısır, Sudan, Eritre, Somali, Afganistan ve Pakistan gibi yerlerde uzun yıllardır askeri mücadelelerin yaşanması güvenlik alanında da bölgeyi dikkat çekici hale getirmektedir.
 

Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri
Dış Politika, Güvenlik ve Ekonomi isimli 437 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve PARADİGMA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 07.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kıtlık Sonrası Anarşizm pdf başlıklı makalemizde Kıtlık Sonrası Anarşizm indir, Kıtlık Sonrası Anarşizm oku ve Kıtlık Sonrası Anarşizm pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Türkiye ve Körfez Ülkeleri İlişkileri Dış Politika, Güvenlik ve Ekonomi pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?