Türk Destanlarına Giriş pdf

789

Türk Destanlarına Giriş pdf

Destanlar, milletlerin kahramanlık hikâyelerinin toplamıdır. Öyleyse destanları zengin olan toplumların tarihleri de o ölçüde muhteşemdir. Bu açıdan baktığımızda Türklerin tarihi pek çok destanî hikâyelerle doludur ve bunların da büyük bir kısmı gerçekleri yansıtır. Zaten destanların en önemli hususiyeti, içerisinde milleti yakından ilgilendiren yaşanmış olaylara yer verilmesidir. Türk milletinin tarih sahnesine çıktığı günden beri başından acı, tatlı birçok hadise geçmiştir. Ve dünyanın en eski halklarından biri olan Türkler ortaya koydukları destanlar bakımından son derece şanslıdır. Elbette mazide cereyan eden her olayı destan sınıfına sokmak mümkün değildir. Bunun için bazı özel şartların olması gerekir. Bunlar yerine gelmişse, destan olarak değerlendirilir ve tarihi hadiseler yazılırken bunlardan yararlanılır. Biz bu çalışmamızda İslamî dönem öncesinde ortaya çıkmış olan Türk destanlarına bir giriş yapmaya gayret ettik. Kitabımızda, belki de sonraki destanlarımızın yazılmasına da aracı olan ana destanları ele aldık. Dolayısıyla bütün Türk milletinin tamamını ilgilendirmeyen halk hikâyeleri ayrı bir çalışma olduğundan, onları burada değerlendirmeyi uygun görmedik.
 

Türk Destanlarına Giriş isimli 528 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Saadettin Yağmur Gömeç tarafından yazılmış ve BERİKAN YAYINEVİ yayınevinin 13.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kazanırsak Kaybederi̇z : Çevrimiçi pdf başlıklı makalemizde Kazanırsak Kaybederi̇z : Çevrimiçi indir, Kazanırsak Kaybederi̇z : Çevrimiçi oku ve Kazanırsak Kaybederi̇z : Çevrimiçi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Türk Destanlarına Giriş pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?