• Anasayfa
  • Müzik
  • Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 3 A – Konular pdf

Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 3 A – Konular pdf

789

Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 3 A – Konular pdf

Dört kitaptan oluşan Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi dizisi, müzik yapıtından, müzikal üsluplardan yalıtılmış ve kategorik düzenlenmiş müzik teorisi öğretimine bir alternatif olarak tasarlanmıştır. Kitapta, ‘aralıklar’, ‘akorlar’ gibi kategorik sınıfların sunulmasıyla ilerleyen bir süreç yerine, teorik olguları farklı kategorilerde eşzamanlı ve kademeli bir derinleşme yoluyla, birbirleriyle karşılaştırarak öğretmeyi amaçlayan bir ders planlaması kullanılmıştır; başka bir deyişle, amaç bilginin gösterilmesi değil, öğretilmesidir. Dizide müzik teorisi olgusu, bir müzik yapıtına özgün kimliğini kazandıran estetik ve kurgusal ilişkilerin üslup özellikleri çerçevesinde çözümlenmesi amacına yönelik bir araç olarak ele alınmıştır. Bu amaca bağlı olarak, derslerde ve alıştırmalarda repertuvardan seçilmiş parçalara yer verilmiş, hem derslerde değinilen konular yapıt üzerinde örneklenmiş, hem de yapıta özgü karakteristik tasarım özelliklerinin çözümlenmesinin analiz sürecine dahil olduğu gösterilmiştir. Böylelikle okuyucunun teorik bilgi ile yapıt arasında bir ilişki kurması amaçlanmıştır.
 
Üçüncü kitabın odak noktası, tonal akorlar konusunun tamamlanması ve akor bağlantılarının repertuvar örnekleriyle desteklenerek açıklanmasıdır. Bu şekilde, ikinci kitapta başlanan müzik teorisi-armoni ilişkisini derinleştirerek, okurun kuram-yazı-repertuvar ilişkisi üzerinden kapsamlı bir müzik teorisi deneyimi geliştirmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ele alınan üsluplarda estetik etkinin oluşmasında önemli rol oynayan yapısal ve armonik kavramlar örneklerle tanıtılmıştır. Kitabın bir diğer odak noktası, modülasyon ve bununla ilgili kavramlardır. İlk iki kitapta olduğu gibi, bu kitapta da konu anlatımlarının ardından repertuvardan seçilmiş alıntılar üzerinde kısa analizlerle okura tonal dilin işleyişine dair somut örnekler sunulmuş ve müzik analizinin farklı bakışlara ve yorumlara olanak sunan çoğulcu yapısı tanıtılmıştır. Kitabın fiziki muhafazasını ve kullanımını kolaylaştırmak için, öncekilerden farklı olarak, bu kitapta konuların tartışıldığı ve analizlerin yer aldığı gövde metin ile alıştırmaların iki ayrı cilt olarak yayınlanması uygun görülmüştür.
 

Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 3 A – Konular isimli 182 sayfadan oluşan kitap ; Erdem Çöloğlu tarafından yazılmış ve PAN YAYINCILIK yayınevinin 22.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Marş-ı Hassa / Osmanlı Padişahlarına İthaf Edilen Marşlar pdf başlıklı makalemizde Marş-ı Hassa / Osmanlı Padişahlarına İthaf Edilen Marşlar indir, Marş-ı Hassa / Osmanlı Padişahlarına İthaf Edilen Marşlar oku ve Marş-ı Hassa / Osmanlı Padişahlarına İthaf Edilen Marşlar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Terminolojiden Analize Alıştırmalı Müzik Teorisi 3 A – Konular pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?