Köy Enstitüsü Yılları pdf

789

Köy Enstitüsü Yılları pdf

17 Nisan 1940 tarihli yasayla kurulan ve tamamen Türkiye’ye özgü eğitim kurumları olan Köy Enstitüleri, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan kurumlardan biridir. Köylerde çalışacak öğretmenler, tarım ve sağlık görevlileri yetiştirerek, köyleri bir an önce kalkındırma ereği güden, üretime dönük bir eğitim anlayışıyla faaliyet gösteren bu kurumlar, çok partili rejime geçildikten sonra tutucu çevrelerin ve Demokrat Parti’nin yoğun eleştirileriyle karşılaştı. Ve eğitim programları, önce klasik ilköğretmen okullarının programıyla birleştirilen Köy Enstitüleri, sonunda tümüyle kapatıldı.

Köy Enstitüsü Yılları, bu kurum içinden yetişen bir yazarın, Talip Apaydın’ın kaleme aldığı, öğrencilik yıllarına ilişkin anılarından oluşuyor. Köy Enstitülerinin kurucusu Hakkı Tonguç’la son görüşmelerinde, Tonguç’un “Enstitü’ye nasıl girdiniz, nasıl okudunuz, bu duruma nasıl geldiniz, biriniz bunu anlatın” sözü üzerine, “Geç de olsa, ben bu görevi yerine getiriyorum” diyen Apaydın, her zamanki duru ve içten anlatımıyla Köy Enstitüleri gerçeğini birinci ağızdan aktarıyor.
 

Köy Enstitüsü Yılları isimli 212 sayfadan oluşan kitap ; Talip Apaydın tarafından yazılmış ve LİTERATÜR YAYINLARI yayınevinin 01.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tecrübe Taktiklerle Paragraf Soru Bankası Tüm Zamanların Tüm Sınavları İçin pdf oku başlıklı makalemizde Tecrübe Taktiklerle Paragraf Soru Bankası Tüm Zamanların Tüm Sınavları İçin pdf oku e-book indir, Tecrübe Taktiklerle Paragraf Soru Bankası Tüm Zamanların Tüm Sınavları İçin pdf oku ebook indir ve Tecrübe Taktiklerle Paragraf Soru Bankası Tüm Zamanların Tüm Sınavları İçin pdf oku ebook oku hakkında bilgiler verilmektedir.


Köy Enstitüsü Yılları pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?