Konulu Tefsir Metodu pdf

789

Konulu Tefsir Metodu pdf

Yaşadığımız asrın insanına anlayacağı bir dil ve üslupla Kur’ân’ın hidâyetini sunmak isteyen son dönem İslâm âlim ve aydınları, eski usûlleri de tetkik etmekle beraber, yeni yöntem arayışlarına yönelmişlerdir. Bu yöntem arayışları çerçevesinde, konuları Kur’ân bütünlüğü içerisinde işlemeyi hedefleyen ve bunu yaparken de Kur’ân’ın genel ilke ve prensiplerini devamlı olarak göz önünde bulunduran yeni bir tefsir metodu ortaya çıkmıştır. Bir kısım düşünür ve araştırmacıların, Kur’ânî/İslâmî araştırmaların istikbalinin bu tür çalışmalara bağlı olduğunu söyledikleri yeni yöntemin adı, “Konulu Tefsir Metodu”dur.
 
Bu çalışma öncelikle, Konulu Tefsir’e ait çalışmaların tarihsel sürecini ve şu anda gelinen noktayı tesbit etmeyi hedeflemektedir. Ancak çalışmamızın temel amacı, Konulu Tefsir çalışmalarında takip edilmesi gereken metodu ortaya koymaktır. Bu çerçevede Konulu Tefsirin tanımını, tarihçesini, önemini, kısımlarını, bu yöntemin diğer tefsir usulleri arasındaki yerini ve aralarındaki farklılıkları araştırmak da bu çalışmanın amaçları arasındadır.
 

Konulu Tefsir Metodu isimli 192 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Şahin Güven tarafından yazılmış ve M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 16.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) pdf başlıklı makalemizde Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) indir, Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) oku ve Sohbetler (Nasayıh Ve Mevaiz) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Konulu Tefsir Metodu pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?