İslam Aile Hukuku pdf

789

İslam Aile Hukuku pdf

Bu kitapta, ailenin kuruluş safhasında hangi hassasiyetler gözetilmesi gerektiği, hukuk ilkeleri doğrultusunda kurulan ailede tarafların hak ve sorumlulukları, olası anlaşmazlıklarda nasıl hareket edilmesi gerektiği gibi hususlar mümkün olduğunca müdellel olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kitap, giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Girişte, aile kavramının önemi, İslâm ailesinin temel nitelikleri ve aile hukukunun tarihi gelişimi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, eş seçimi, nişan, nikâh akdi ve hukuki sonuçları, ikinci bölümde ise evliliği sona erdiren durumlar, boşanmada tarafların izlemesi gereken prosedür ve hukuki sonuçları naslar çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tüp bebek, kürtaj gibi güncel bazı meselelere değinilen çalışmanın sonunda kısaca miras hukuku hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca İlahiyat/İslamî İlimler Fakültelerinde lisans ve lisansüstü eğitim gören öğrencilerimize aynı konuların klasik fıkıh kaynaklarında nasıl ele alındığını görmeleri açısından her iki bölümün sonuna konuyla ilgili örnek klasik metinler ve çevirisi eklenmiştir.
 

İslam Aile Hukuku isimli 309 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Abdullah Çolak tarafından yazılmış ve ENSAR NEŞRİYAT yayınevinin 11.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Anahatlarıyla İslam Akaidi ve Kelama Giriş pdf başlıklı makalemizde Anahatlarıyla İslam Akaidi ve Kelama Giriş indir, Anahatlarıyla İslam Akaidi ve Kelama Giriş oku ve Anahatlarıyla İslam Akaidi ve Kelama Giriş pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


İslam Aile Hukuku pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?