Harro ile Libertas Bir Aşk ve Direniş Hikayesi pdf

789

Harro ile Libertas Bir Aşk ve Direniş Hikayesi pdf

“Elimden geleni yaptım, son ana kadar ve kendi fikrim uğruna ölüyorum, bir başkasının fikri uğruna, bir düşmanın fikri uğruna değil. Biliyorum ki benim fikrim, bizim fikrimiz kazanacak, küçük öncü olarak bizler düşsek bile. (…) 
Alman halkı en beterinden esirgensin isterdik. Küçük grubumuz dimdik ve cesurca mücadele etti. Özgürlük için cehdettik ve korkak değildik. Hepinize teşekkür ediyorum! Son ana kadar kuvvetli olalım!”
 
Nazi iktidarına karşı yürütülmüş bir direniş mücadelesi… Yasa dışı bildiri dağıtarak, anti-faşist müttefik güçler için istihbarat toplayarak, hayati tehlikede olanlara yardım ederek rejime direnen, daha sonra “Kızıl Orkestra” 
diye adlandırılacak bir grup… Son derece esnek, karmakarışık bir ilişki ağı: Muhafazakârlar, milliyetçiler var, liberaller, sosyal demokratlar, komünistler var, belirli bir siyasi fikre bağlı olmayanlar var. Aristokratlar, akademisyenler, sanatçılar, memurlar, subaylar, işçiler var. Yaşlılar var, gençler var. Kadınerkek, yaklaşık yarı yarıya.
 
Direniş ağının merkezinde, ikisi de milliyetçi-muhafazakâr aile ve muhitlerden gelen tutkulu bir genç adam ve tutkulu bir genç kadın yer alıyor: Kitaba adlarını veren Harro ile Libertas. Direniş hikâyesi, ikisinin aşk hikâyesiyle iç içe geçiyor.

Harro ile Libertas, bu trajik hikâyeyi, geniş bir dokümantasyona dayanarak, roman gibi anlatıyor.
 

Harro ile Libertas
Bir Aşk ve Direniş Hikayesi isimli 376 sayfadan oluşan kitap ; Norman Ohler tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 05.08.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Komünistin Eşkali Türkiye’de Antikomünizm (1945-1971) pdf başlıklı makalemizde Komünistin Eşkali Türkiye’de Antikomünizm (1945-1971) indir, Komünistin Eşkali Türkiye’de Antikomünizm (1945-1971) oku ve Komünistin Eşkali Türkiye’de Antikomünizm (1945-1971) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Harro ile Libertas Bir Aşk ve Direniş Hikayesi pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?