Daha Adil Bir Dünya Mümkün (Ciltli) pdf

789

Daha Adil Bir Dünya Mümkün (Ciltli) pdf

“Sadece beş ülkenin bütün dünyanın kaderini etkileyecek konularda
karar vermesi ne ahlaki ne adildir. Dünya beş ülkeden büyüktür.”
 
 
“Adil ve daha sürdürülebilir bir küresel barışın temini için çok kültürlülüğü ve çok kutupluluğu yansıtan bir BM’ye ihtiyaç vardır. Dünya ne tek kutuplu ne de iki kutupludur, ne hâkim bir kültürün ne de birkaç imtiyaz sahibi aktörün kültürel hegemonyası altındadır. Çok kutuplu, çok merkezli, çok kültürlü, daha kapsayıcı ve adil bir dünya inşa etmek mümkündür. Böylesi bir dünya için ilk adres BM’dir. Barışın, istikrarın, adaletin ve etkin küresel yönetişimin yolu, BM’nin reforma tabi tutulmasından geçmektedir. BM reformu ve özellikle Güvenlik Konseyi’nin yapısının yeniden oluşturulması, elbette tüm dünya ülkelerinin uzlaşmasıyla hayata geçecektir.
 
Biz Türkiye olarak, bu çerçevedeki teklifimizi uzun zamandır ifade ediyor ve tüm ülkelerin tartışmasına açıyoruz. çözüm önerimiz ise ‘Dünya beşten büyüktür’ ifadesinde kendini bulan, BM Güvenlik Konseyi’nin yapısının değiştirilmesini merkeze alan bir perspektifin hâkim kılınmasıdır. Konsey’in kıtaları, inançları, kökenleri ve kültürleri mümkün olan en adil şekilde temsil edecek bir yapıya kavuşturulacak şekilde yeniden yapılandırılması çözüm ve küresel barışın tesisi için devrimsel bir adım olacaktır.”
 
Recep Tayyip Erdoğan
 

Daha Adil Bir Dünya Mümkün (Ciltli) isimli 216 sayfadan oluşan kitap ; Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılmış ve TURKUVAZ KİTAP yayınevinin 06.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tampon Ülke - Emperyalizmin Göç Stratejisi pdf başlıklı makalemizde Tampon Ülke - Emperyalizmin Göç Stratejisi indir, Tampon Ülke - Emperyalizmin Göç Stratejisi oku ve Tampon Ülke - Emperyalizmin Göç Stratejisi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Adil Bir Dünya Mümkün (Ciltli) pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?