Çağdaş Türk Şiiri Tarihi pdf

789

Çağdaş Türk Şiiri Tarihi pdf

Çağdaş Türk şiirinin kesin bir başlangıç noktasından söz etmek mümkün değildir. Ancak Türk milletinin hem siyasette hem de edebiyattaki büyük değişiminin bir ürünü olan çağdaşlaşma olgusunun kaynağı Avrupa etkisidir. Bu etkinin ne zaman ve neyle başladığını da tartışmak mümkündür. Bilimsel çalışmanın gereği olarak kesitleme ihtiyacından dolayı biz, genel kanıya uygun şekilde Şinasi’nin 1859’da çıkardığı Terceme-i Manzûme’yi başlangıç kabul edebiliriz. Nitekim Şinasi, kendi şiir kitabı olan Müntehabât-ı Eş’ârım’ı da bundan üç yıl sonra 15 Safer 1279 / 12 Ağustos 1862’de yayımlamıştır. Ondan sonra gelen sanatçılar da bazen yavaş bazen hızlı adımlarla ama sürekli olarak Batı etkisindeki şiire katkı sağlamıştır.
 

Çağdaş Türk Şiiri Tarihi isimli 622 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve PARADİGMA AKADEMİ YAYINLARI yayınevinin 19.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan 26.62 Yakaza pdf başlıklı makalemizde 26.62 Yakaza indir, 26.62 Yakaza oku ve 26.62 Yakaza pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Çağdaş Türk Şiiri Tarihi pdf indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?